Veterinären igen…

Baldurs sår är inte bättre så idag kom Bolette från Ale ut för att titta på det igen. Hon blev lite bekymrad över att antibiotikan inte verkar hjälpa.
Det finns tydligen inte så många olika antibiotikum att välja mellan när det gäller hästar så nästa steg är att han får stå på kliniken med dropp :-( .
Hon gav dock Hippotrimet ett par dagar till, vi skall höras på torsdag om hur det går, blir han allmänpåverkad eller får feber skall jag givetvis kontakta dem omedelbums.
Bolette tog bort ett par stygn så att varet lättare skall komma ut och inte stanna i såret.
B skötte sig fint även om han protesterade lite emellanåt när det gjorde ont men det behövdes ingen sedering eller smärtlindring.
Bolette satte även in smärtstillande igen eftersom han måste ha ont även om han inte visar det.
Hon trodde också att det blir operation, i så fall blir den nästa tisdag. Han kommer då att få stanna på kliniken några dagar.
Det känns inte så bra det här, hon pratade även om att det är en viss risk med narkosen och Baldur är ju inte purung, fyller 18 i år :-( .

2 kommentarer till Veterinären igen…

  1. dirtdiggers skriver:

    Men… :(
    Jag håller tummarna för honom och för att den ev. op ska gå bra!

  2. Sissi skriver:

    Stackars lille Baldur, varför skall det bråka så med honom. Oroligt det här, man vill ju inte att han skall lida pojken. Håller alla tummarna.

    Kram
    Sissi

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 157 other followers